Farby používané pri natieraní striech

Pri náteroch plechových strešných krytín využívame najmä antikorózne farby, ktoré sú určené na nátery nových strešných krytín alebo obnovu starších náterov. V prípade syntetických, polyuretánových alebo farieb na eternit využívame tzv. jednošichtové nátery (označované aj 2v1), ktoré slúžia ako základný náter a vrchný email zároveň. Všetky používané farby je možné nanášať vysokotlakovým striekaním, aby výsledný náter bol rovnomerne rozmiestnený, jednoliaty a hladký. Pre viac informácií si pozrite pracovný postup pri natieraní plechových alebo eternitových striech.

Najčastejšie používanou a medzi zákazníkmi veľmi obľúbenou farbou je syntetická farba RENOKOV 2v1, ktorá je vyrábaná slovenskou spoločnosťou. Pre náročnejších zákazníkov odporúčane polyuretánové nátery alebo kombináciu epoxidovej základnej farby a polyuretánového vrchného náteru.

NÁTEROVÉ SYSTÉMY PRE PLECHOVÉ A HLINÍKOVÉ STREŠNÉ KRYTINY

SYNTETICKÉ (JEDNOZLOŽKOVÉ) FARBY

 • RENOKOV 2v1

  Syntetická antikorózna farba na kov pre nátery ocele, zoxidovanej pozinkovanej ocele a železa v exteriéri aj interiéri. Je rovnako vhodná pre obnovu starších náterov a čiastočne skorodovaných náterov kovových predmetov, ako sú napríklad ploty, strechy alebo klampiarske konštrukcie. RENOKOV 2v1 obsahuje špeciálne alkydové živice, antikorózne pigmety, plnivá, aditíva a organické rozpúšťadlá. Farbu je možné nanášať štetcom, maliarskym valčekom, ale aj vysokotlakovým striekaním. Farba sa dodáva v šiestich farebných odtieňoch – šedá, hnedá, červenohnedá, zelená, čierna a napokon červená.

 • LANKWITZER KE-88

  Jednovrstvová syntetická farba určená na protikoróznu ochranu. Hlavnou surovinovou bázou tejto náterovej hmoty je alkydová živica. KE-88 sa vyznačuje hodvábnym leskom a rôznorodou možnosťou aplikácie, ako napríklad natieraním (štetec alebo valček), striekaním tlakom vzduchu alebo bezvzduchovým (airless) striekaním. Farbu je možné nanášať v pri teplote od 10 °C do 35 °C. Farba je vhodná aj na obnovu starších náterov, pričom sa odporúča minimálne dvojvrstvová aplikácia. Farbu je možné namiešať v ľubovoľnom farebnom odtieni podľa vzorkovníka RAL.

POLYURETÁNOVÉ A EPOXIDOVÉ (DVOJZLOŽKOVÉ) FARBY

 • SIGMAFAST 210 HS

  Dvojzložkový, rýchloschnúci, pololesklý polyuretánový náter (základný a vrchný v jednom) s vysokým obsahom sušiny. Farba sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči atmosférickým vplyvom, neobmedzenou pretierateľnosťou a dobrou priľnavosťou na bežnú, ako aj galvanizovanú oceľ. Farbu je možné na suchý, vyčistený a odmastený podklad nanášať ručne (valček a štetec) alebo vysokotlakovým striekaním, pričom vytvrdzuje pri teplote až do – 5°C. K dispozícií je široká farebná škála (RAL), na základe ktorej je možné farbu namiešať.

 • LANKWITZER PE-81

  Dvojzložková akrylová farba vhodná pre nátery priemyselných, ako aj mestských objektov.

 • LANKWITZER SG-30

  Dvojzložková, povrchovo-tolerantná základná farba s aktívnymi protikoróznymi pigmentami pre najvyššiu ochranu proti korózií ocele. Farba je vďaka nízkemu obsahu rozpúšťadiel šetrná k životnému prostrediu. Na základný náter SG-30 je nevyhnutné naniesť vrchný náter, odporúča sa polyuretánový náter v dvoch vrstvách (PE-81).

NÁTEROVÉ SYSTÉMY PRE ETERNITOVÉ A ŠKRIDLOVÉ STREŠNÉ KRYTINY

 • ETERNAL na strechy

  Trvalo pružná náterová hmota určená pre ochrannérenovačné nátery vlákno-cementovej a betónovej strešnej krytiny. Po zaschnutí vytvára na streche vodotesný náterový film s vysokou priľnavosťou k podkladu. ETERNAL na strechy výrazne predlžuje životnosť strešnej krytiny, je odolný voči UV žiareniu a zostáva trvale pružný aj pri nízkych teplotách. Pomocou farby je možné aj zakryť a utesniť drobné trhlinky v krytine. Pred samotným náterom sa musí povrch ošetriť špeciálnym penetračným prostriedkom s hĺbkovou účinnosťou – FORTE Penetral, ktorý slúži na spevnenie podkladu a zlepšenie priľnavosti následných vrstiev. Farbu je možné nanášať štetcom alebo striekaním na suchý, dokonale očistený a odmastený povrch, v jednej alebo dvoch vrstvách pri teplote od 5 °C do 30 °C. ETERNAL na strechy ponúka 5 farebných odtieňov – šedý, zelený, červenohnedý, hnedý alebo višňový.

 • FANETA

  Disperzná farba na eternit, ktorá slúži na povrchovú úpravu vlákno-cementových a betónových povrchov v exteriéri, predovšetkým strešných krytín. Farba sa vyznačuje farebnou stálosťou a výbornou odolnosťou voči poveternostným vplyvom, prudkým zmenám teplôt a posypovým soliam. Farba FANETA sa môže aplikovať maliarskym štetcom, valčekom alebo vysokotlakovým striekaním na pevný, suchý, čistý a vyzretý povrch bez prachu a mastnoty. Povrch musí byť ošetrený penetračnou emulziou FANO alebo farbou zriedenou s vodou v pomere 1:1. Farba je dostupná v štyroch farebných odtieňoch – čierna, tmavohnedá, oranžová alebo červená.

PREČÍTAJTE SI VIAC K TEJTO TÉME